Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Jak nakupovat

Pro správný nákup pneumatik musíte znát rozměry disku a pneumatiky, které jsou předepsané pro váš automobil. Předepsané rozměry pneumatik pro každý vůz najdete v technickém průkazu (TP).
Pneumatiky musíte také vybírat podle průměru disků, na kterých budou namontovány.

Nepořizujte si pneumatiky jiných rozměrů, než je uvedeno v TP vozidla.

Pokud budete chtít vyměnit disky např. menší za větší, poraďte se nejprve s odborníky ve svém servisu, popřípadě se můžete řídit údaji ve velkém TP v oddíle Poznámka, kde je zapsáno doporučení na alternativní ráfky a pneumatiky. Také se zde dozvíte, zda je možné vašemu automobilu opatřit ráfky z lehké slitiny (např. máte automobil s pneumatikami 185/70 R14 88H, ráfky 5.5JJ x 14 ET 55 a v Poznámce je uvedeno jako jiné možné pneumatiky: 195/60 R15 88H na ráfcích 6JJ x 15 ET 55. Ráfky mohou být z lehké slitiny).

Nejčastější chyby:

  • 1. Špatně zvolená velikost pneumatiky

Nejčastější chyby při koupi pneumatik se dělají v jejich velikosti, dbejte proto pokynů zapsaných v TP. Pokud nekupujete nový vůz, zkontrolujte si velikost pneumatiky automobilu s údaji v TP.

  • 2. Nevhodný index nosnosti

Tento index je též uveden v TP vozidla a je označen u každé pneumatiky jako součást jejích parametrů. Je nutné, abyste se řídili indexem uvedeným v TP (jde o číslo napsané za číslem průměru pneumatiky), a tak předejdete předčasnému opotřebení pneumatiky a pravděpodobnosti defektu. Dodržením indexu zvýšíte bezpečnost a pohodlí jízdy.

  • 3. Nízký rychlostní index

Rychlostní index udává, jaké maximální rychlostní zatížení pneumatika dlouhodobě snese. I v tomto případě je dobré řídit se údaji v TP. Neznamená to ovšem, že byste museli jezdit rychlostí, kterou uvádí rychlostní index, ale tuto rychlost nesmíte překračovat. Na vysoké rychlosti (tj. nad 240km/hod.) si pořiďte speciální vysokorychlostní pneumatiky. Doporučujeme, abyste jejich koupi s námi předem konzultovali.

  • 4. Špatný typ pneumatiky

Dnes se stalo sezónní přezouvání pneumatik již běžným. Přesto vás nabádáme, abyste dbali změn ročních období a dodržovali pravidelnou výměnu pneumatik na zimní a letní. Zvýšíte tím nejen svou bezpečnost a bezpečnost spolucestujících, ale také prodloužíte životnost pneumatik. Nešetřete na zimních pneumatikách a vybírejte je podle předpokládaného nejfrekventovanějšího místa vaší jízdy v zimních měsících! Pokud budete jezdit v zimě spíše ve městě, dejte přednost vzorkům proti aquaplanningu, pokud na horách, upřednostněte vzorek překonávající sněhovou pokrývku.