Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jak nakupovat

Pro správný nákup pneumatik musíte znát rozměry disku a pneumatiky, které jsou předepsané pro váš automobil. Předepsané rozměry pneumatik pro každý vůz najdete v technickém průkazu (TP).
Pneumatiky musíte také vybírat podle průměru disků, na kterých budou namontovány.

Nepořizujte si pneumatiky jiných rozměrů, než je uvedeno v TP vozidla.

Pokud budete chtít vyměnit disky např. menší za větší, poraďte se nejprve s odborníky ve svém servisu, popřípadě se můžete řídit údaji ve velkém TP v oddíle Poznámka, kde je zapsáno doporučení na alternativní ráfky a pneumatiky. Také se zde dozvíte, zda je možné vašemu automobilu opatřit ráfky z lehké slitiny (např. máte automobil s pneumatikami 185/70 R14 88H, ráfky 5.5JJ x 14 ET 55 a v Poznámce je uvedeno jako jiné možné pneumatiky: 195/60 R15 88H na ráfcích 6JJ x 15 ET 55. Ráfky mohou být z lehké slitiny).

Nejčastější chyby:

  • 1. Špatně zvolená velikost pneumatiky

Nejčastější chyby při koupi pneumatik se dělají v jejich velikosti, dbejte proto pokynů zapsaných v TP. Pokud nekupujete nový vůz, zkontrolujte si velikost pneumatiky automobilu s údaji v TP.

  • 2. Nevhodný index nosnosti

Tento index je též uveden v TP vozidla a je označen u každé pneumatiky jako součást jejích parametrů. Je nutné, abyste se řídili indexem uvedeným v TP (jde o číslo napsané za číslem průměru pneumatiky), a tak předejdete předčasnému opotřebení pneumatiky a pravděpodobnosti defektu. Dodržením indexu zvýšíte bezpečnost a pohodlí jízdy.

  • 3. Nízký rychlostní index

Rychlostní index udává, jaké maximální rychlostní zatížení pneumatika dlouhodobě snese. I v tomto případě je dobré řídit se údaji v TP. Neznamená to ovšem, že byste museli jezdit rychlostí, kterou uvádí rychlostní index, ale tuto rychlost nesmíte překračovat. Na vysoké rychlosti (tj. nad 240km/hod.) si pořiďte speciální vysokorychlostní pneumatiky. Doporučujeme, abyste jejich koupi s námi předem konzultovali.

  • 4. Špatný typ pneumatiky

Dnes se stalo sezónní přezouvání pneumatik již běžným. Přesto vás nabádáme, abyste dbali změn ročních období a dodržovali pravidelnou výměnu pneumatik na zimní a letní. Zvýšíte tím nejen svou bezpečnost a bezpečnost spolucestujících, ale také prodloužíte životnost pneumatik. Nešetřete na zimních pneumatikách a vybírejte je podle předpokládaného nejfrekventovanějšího místa vaší jízdy v zimních měsících! Pokud budete jezdit v zimě spíše ve městě, dejte přednost vzorkům proti aquaplanningu, pokud na horách, upřednostněte vzorek překonávající sněhovou pokrývku.

FAIL (the browser should render some flash content, not this).
FAIL (the browser should render some flash content, not this).